DR. İBRAHİM YAMAN

BAŞKANIN ÖZGEÇMİŞİ

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, 1959 yılında Harbiye’de doğdu. İlkokul öğrenimini Gümüşgöze İlkokulu, ortaokul öğrenimini Harbiye İlköğretim Okulu, lise öğrenimini ise Antakya Lisesi’nde tamamladı.
1982 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. Pratisyen hekim olarak yaptığı mecburi hizmetinin ardından İskenderun Belediyesi’nde 5 yıl süreyle SAĞLIK MÜDÜRÜ ve BELEDİYE ENCÜMEN ÜYESİ olarak görev yaptı.
1992-1997 ANKARA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’nde üroloji ihtisası yaptı.14 yıl süreyle SAMANDAĞ ve ANTAKYA DEVLET HASTANELERİNDE üroloji uzmanı olarak hizmet verdi.
İki dönem HATAY TABİP ODASI başkanlığını yürüttü.
TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ büyük kongre delegeliğine seçildi.
HAMOK DÖNEM SÖZCÜLÜĞÜNÜ üstlendi.
2006 yılında HARBİYE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ’NİN kuruluşunda görev aldı. Halen her yıl ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine öğrenim bursu vermekte olan bu derneğin ikinci başkanlığını yürütmekte.
2011 yılının Eylül ayında Antakya’nın tanınmış doktorlarıyla beraber ANTAKYA AKADEMİ HASTANESİNİ Hataylılara hizmet vermek üzere kurdu.400 kişinin çalıştığı ve yan kuruluşlarıyla beraber 1000 kişinin istihdam edildiği bu hastanede yönetim kurulu başkanlığı ve başhekimlik görevi aldı.
Evli ve iki çocuk babası olan Dr. İbrahim Yaman, İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir.
2011 Genel seçimlerinde CHP’den Hatay milletvekili aday adayı oldu. 2012 yılında CHP Merkez İlçe Başkanlığı görevini üstlendi. 2014 yılı yerel seçimlerinde Defne Belediye Başkanlığına seçildi.