Tarihi ve Turistik Yerler


Harbiye Şelalesi


Hatay’ın merkez ilçesi Defne sınırlarında bulunan Harbiye Şelalesi, Gezilip görülmesi gereken harika bir yerdir.

Şelaleye varır varmaz şelalenin serin sularıyla hayat bulacaksınız. Burada manzara kesinlikle bir harika. Şelaleye doğru inerken burada birçok cafe ve restoran bulunur. Bunlardan birine geçip bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Yine burada piknik yapmak için birçok yer bulunur. Sevdiğinizle birlikte bir yaz gününde unutamayacağınız bir anıyı yaşayabilirsiniz. Şehrin stresinden uzak ve kavurucu sıcaktan uzak bir yer arıyorsanız kesinlikle burası doğru adrestir.ST. Simon Manastırı


Hatay’ın Defne ile Samandağ ilçeleri sınırında yer alan St. Simon Manastırı, efsanesi, eşsiz manzarası ve doğayla iç içe mimarisiyle kentin önemli turistik değerleri arasında yer alıyor.Hatay‘ın Defne ile Samandağ ilçeleri sınırında Aknehir Mahallesi yakınlarındaki gözlerden ırak bir bölgede yaklaşık 480 rakımlı tepede 6. yüzyılda kurulan St. Simon Manastırı, kentin inanç turizminde önemli yer tutuyor.

Erken Hristiyanlık hac merkezi olarak kabul edilen ve “Stilitler Tarikatı”nın kurucusu Antakyalı St. Simon tarafından dini eğitimler verilmek üzere kurulan manastır, kente gelenlerin görmeden ayrılmadığı mekanların başında geliyor.
St. Simon’un 10 metre yüksekliğindeki taş sütun üzerinde 45 yıl inzivaya çekilerek yaşadığı yer olarak da anılan manastır, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

İçerisinde kilise, vaftizhane, sarnıç ve diğer mimari kalıntıların görülebildiği manastır, etrafını saran rüzgar gülleri, tarihi kalıntıları ve doğayla özdeşleşen mimarisiyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor.

İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YER
İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör yaptığı açıklamada, manastırın inanç turizmi açısından önemli bir yer olduğunu söyledi.Samandağ ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki manastırın, Samandağ ile Defne ilçesinin ortasında yer aldığını anlatan Işıkgör, şöyle devam etti:“Manastırın en büyük özelliği, burada Stilitler tarikatının yer alması ve insanların burada ayin yapması. Bunun dışında, tek başına inzivaya çekilmek. Stilitler tarikatının kurucusu Saint Simon Stilit, aynı manastırın benzeri olan yere gidiyor ve orada adaşı yaşlı Simon’dan dini ders alıyor. Gördüğü eğitimden sonra Antakya’ya dönen Simon, burada manastırı kurarak tarikatlarıyla ilgili ayinler yapıp eğitimler veriyor. Tabii ki orada inzivaya da çekiliyorlar. Yaklaşık 1,5 metrelik genişliğinde 10 metre yüksekliğinde olan bu sütunların üzerinde kaldıkları için ‘Terk-i Dünya Tarikatı’ diyenler de var. Burası ayin yapmak amacıyla yapılmış bir yer” Manastırın, Titus Tüneli’ne de yakın olduğunu aktaran Işıkgör, manastırın yol güzargahı içerisinde bulunmasının da ziyaretçi sayısını arttırdığını kaydetti.Harbiye Hidro Park
Copyright © 2023 | Defne Belediyesi